Andaluzyjska firma Neurodigital Technologies nagrodzona Złotym Laurem Innowacyjności 2015 w kategorii „Informatyka, telekomunikacja, elektronika, automatyka”

Celem organizowanego od 5 lat Konkursu im. Stanisława Staszica jest wyróżnienie innowacyjnych projektów, które znalazłyby praktyczne zastosowanie na polskim rynku, w 14 różnych kategoriach – od nowoczesnych technologii poprzez przemysł chemiczny, transport, usługi społeczne czy włókiennictwo. Neurodigital Technologies odebrała Złoty Laur za swój wkład w rozwój wirtualnej rzeczywistości – projekt Gloveone.

Wirtualna rzeczywistość jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Do tej chwili, wysiłki firm związanych z sektorem skupiały się głównie na zapewnieniu jak najlepszych doznań audio-wizualnych, a nie koncentrowano się na innych zmysłach takich, jak dotyk.

Neurodigital Technologies postanowiła zmienić takie spojrzenie na wirtualny świat opracowując projekt Gloveone – rękawicę haptyczną, która pozwala swoim użytkownikom dotykać i czuć obiekty pojawiające się w wirtualnej rzeczywistości – na ekranie komputera lub widziane poprzez specjalne okulary.

Ponad 6 lat badań pozwoliło odtworzyć uczucie dotyku poprzez wibrostymulację dotykową tak, że gdy dotyka się wirtualnego obiektu za pomocą rękawicy Gloveone, do odbiorcy dochodzą takie same bodźce, jakby trzymał dany obiekt w swoich dłoniach w realnym świecie. (DEMO)

Włączenie zmysłu dotyku do wirtualnego świata powoduje, że dana aplikacja staje się lepiej odczuwalna i przez to bardziej skuteczna w swoim działaniu. Ma to swoje zastosowanie w świecie gier wideo, gdzie preferowana jest interakcja z otoczeniem za pomocą własnych rąk zamiast np. joysticka; w turystyce oprowadzanie po wirtualnym muzeum; w dziedzinie rehabilitacji neurologicznej gdzie pacjenci będą mogli odczuwać na nowo bodźce dotykowe… Należy również wskazać zastosowanie Gloveone w takich sektorach jak edukacja i szkolenia m.in. przy przeprowadzaniu wirtualnych zabiegów chirurgicznych, symulacji sytuacji wysokiego ryzyka lub postępowania z substancjami niebezpiecznymi czy szkolenie pracowników do procesów przemysłowych.

Z pełną listą nagrodzonych można zapoznać się TUTAJ

 

Magdalena Walerysiak Aktualności