Chronione Oznaczenia Geograficzne przyznane oliwie z oliwek z Prowincji Jaen

W dn. 19 maja 2020 r. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej opublikował Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/665 z dnia 13 maja 2020 r. rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę „Aceite de Jaén” ChOG.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?qid=1591708437528&uri=CELEX:32020R0665

Jest to pierwsze Chronione Oznaczenia Geograficzne przyznane oliwie z oliwek w Hiszpanii i stanowi uznanie jakości oliwy produkowanej w Prowincji Jaen. Oznaczenie ‘Aceite de Jaén’ będzie przyznawane od przyszłorocznej kampanii oliwom z pierwszego tłoczenia (virgen extra) wyprodukowanym na terenie Prowincji Jaén na bazie oliwek odmiany picual, która stanowi tam 90% obszaru gajów oliwnych. Ponadto, do produkcji można będzie używać oliwek manzanilla z Jaén, royal z Cazorla, carrasqueño z Alcaudete oraz hojiblanca, arbequina i picudo.

Oliwy z Jaen charakteryzują się aromatem przypominającym warzywa, zielone liście i trawy, a także wyraźne nuty owocowe.  W smaku są natomiast dość cierpkie i pikantne.

Tym samym Region Andaluzji będzie posiadał 13 oznaczeń w tym 12 Chronionych Nazw Pochodzenia (DOP – Denominaciones de Origen Protegidas) oraz wspomniane Chronione Oznaczenie Geograficzne (IGP – Indicación Geográfica Protegida), z których 4 przyznaje się w Kordobie, 1 w Maladze, 1 w Sewilli, 2 w Granadzie, 1 w Kadyksie i 4 we wspomnianej Prowincji Jaen: DOP ‘Sierra de Cazorla’, DOP ‘Sierra de Segura’ i DOP ‘Sierra Mágina’ oraz IGP ‘Aceite de Jaén’.