Dni Hiszpanii w Alma Market

Akcja promocyjna, organizowana z pomocą Agencji Promocji Regionu Andaluzji EXTENDA i Galicyjskiego Instytutu Promocji Gospodarczej IGAPE, objęła 27 sklepów na terenie całego kraju.
Promocję wspierały liczne degustacje, plakaty, standy i ulotki, a największą atrakcją były pokazy krojenia szynki i serwowania Sherry przez zaproszonego przez nas mistrza z Andaluzji Jesusa Delgado. Pokazy odbyły się w sklepach w Warszawie, Łodzi i Krakowie.

Warto wspomnieć, że serwowanie andaluzyjskiego wina Sherry to prawdziwa sztuka. Venenciador, specjalista od tradycyjnej sztuki nalewania Sherry, nabiera wino prosto z beczki za pomocą długiego i wąskiego czerpaka, unosi go nad głowę i delikatnym strumieniem nalewa Sherry prosto do kieliszka. Kontakt z powietrzem uwalnia tysiące aromatów zamkniętych do tej pory w dębowych beczkach, dzięki czemu możemy rozkoszować się pełnią smaku tego wyjątkowego wina. Magiczne widowisko nalewania Sherry, głęboko zakorzenione w hiszpańskiej kulturze, budzi podziw na całym świecie.

Tradycyjne krojenie hiszpańskiej szynki wymaga nie lada wprawy. Niezwykle efektowną nogę wieprzową, dojrzewającą w naturalnych warunkach nawet do 36 miesięcy, umieszcza się na specjalnym stojaku, a następnie długim i bardzo ostrym nożem kroi się niewielkie plasterki. Wprawna ręka jest w stanie uzyskać plasterki cienkie jak pergamin, niemal przezroczyste. Hiszpańską szynkę serwujemy w temperaturze pokojowej, tylko wtedy możemy w pełni delektować się jej soczystym smakiem i niezwykłym aromatem.

Promocją objęte były znakomite hiszpańskie produkty (oliwa z oliwek, oliwki, tradycyjne wędliny, sery, ryby i owoce morze i wina) znanych i cenionych firm z południa Hiszpanii: Rafael Salgado, Interoliva, Tepe S.A. Chambergo Cía. de Exportación, Agrosevilla, Aceites Ybarra, Ángel Camacho Alimentación, Goya en España i BT Exportadora de Aceitunas, z Sewilli; Hutesa Agroalimentaria i Hojiblanca z Malagi; Bodegas Osborne i Bodegas Williams & Humbert z Kadyksu; Industrias Cárnicas Zurita z Grenady; oraz Alvear, Arteoliva, Núñez de Prado i Muñoz Vera z Kordoby. 
 

Magdalena Walerysiak Aktualności