Extenda obecna już na 70 rynkach

Od 2023 roku Agencja EXTENDA wspiera firmy andaluzyjskie już w 70 krajach na 5 kontynentach

Agencja dołączyła w tym roku do swojej Sieci Biur Zagranicznych (hiszp. Red Exterior) 9 krajów, w tym Australię, Egipt, Urugwaj, Argentynę, Paragwaj, Szwecję, Norwegię, Finlandię i Danię, uznając je za obszary o dużym potencjale wzrostu.

Od 2019 Rząd Regionu Andaluzji (Junta de Andalucía) rozszerzył zasięg geograficzny Sieci Biur Zagranicznych Extendy o 22 nowe rynki, w celu stworzenia obszernej mapy możliwości biznesowych dla firm z regionu zainteresowanych ekspansją zagraniczną. Wszystko to ma na celu dalsze zwiększanie udziału eksportu w PKB Andaluzji.

Ostatnie dane z roku 2022 ujawniają rekordowy udział eksportu w PKB Andaluzji na poziomie 22,6%, przekraczając po raz pierwszy w historii barierę 22%, co stanowi wzrost o 2,3 punktu w porównaniu do poprzedniego rekordu z 2021 roku (20,3%) oraz o 4,2 punktu więcej niż w 2019 roku (18,4%).

W ten sposób, rocznie ponad 2 500 małych i średnich przedsiębiorstw andaluzyjskich korzysta z usług Extendy uczestnicząc w różnorodnych programach takich, jak indywidualne projekty doradcze, spotkania z potencjalnymi klientami oraz działania promocyjne, jak targi czy misje handlowe. Wsparcie to jest przygotowywane dla każdej firmy indywidualnie, „szyte na miarę” i wykorzystuje ekspercką znajomość rynków docelowych.

Z drugiej strony, ekspansja Sieci Biur Zagranicznych jest realizowana według ścisłych kryteriów efektywności tak, aby rozszerzyć obszary wpływu już funkcjonujących struktur. To kryterium racjonalizacji wydatków umożliwiło m.in. Andaluzji, jako pierwszemu regionowi, umieszczenie swojej siedziby w Biurach Ekonomiczno-Handlowych Ambasad Hiszpanii na różnych rynkach afrykańskich.

SIEĆ BIUR ZAGRANICZNYCH: 70 rynków i 42 biura

W ten sposób, dzięki dziewięciu nowym rynkom (Australia, Egipt, Urugwaj, Argentyna, Paragwaj, Szwecja, Norwegia, Finlandia i Dania) w 2023 roku Extenda świadczy firmom andaluzyjskim usługi w 70 krajach za pośrednictwem 42 biur.

EUROPA: 22 rynki i 10 biur

Na kontynencie europejskim Extenda posiada dziesięć siedzib, które obejmują aż 22 rynki. Na tym obszarze geograficznym wykazuje się znaczne zainteresowanie krajami skandynawskimi, które dołączyły do sieci w roku 2023. Kraje posiadające ekspertów świadczących usługi na miejscu to Niemcy, Belgia, Luksemburg, Holandia, Francja, Włochy, Polska, Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia, Republika Czeska, Austria, Słowacja, Słowenia, Węgry, Rumunia, Szwajcaria, Turcja, Szwecja, Norwegia, Finlandia i Dania.

AZJA I OCEANIA: 24 kraje i 12 biur

W Azji agencja posiada 12 siedzib, które obejmują aż 24 rynki. Usługi świadczone są w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Kuwejcie, Omanie, Katarze i Japonii. Ponadto, przedsiębiorstwa andaluzyjskie mają wsparcie w Chinach, Australii, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej, Filipinach, Indiach, Indonezji, Malezji, Singapurze, Iranie, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Gruzji, Kirgistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie, Wietnamie i Tajlandii.

AMERYKA PŁN i PŁD: 14 krajów i 11 biur

W obu Amerykach Extenda posiada 11 siedzib, które obejmują łącznie 14 rynków. Przedsiębiorstwa z regionu mogą liczyć na wsparcie w Brazylii, Kanadzie, Meksyku, USA (Los Angeles, Miami, Nowy Jork), Urugwaju, Paragwaju, Argentynie, Chile, Kolumbii, Panamie, Kostaryce, Dominikanie, Peru i Ekwadorze.

AFRYKA: 10 krajów i 10 biur

Andaluzyjskie firmy mogą uzyskać dostęp również do rynków afrykańskich, w tym w Maroku, Egipcie, Angoli, Algierii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ghanie, Kenii, Nigerii, Senegalu i Południowej Afryce.

Do realizacja usług wsparcia biznesu andaluzyjskiego Extenda wykorzystuje fundusze Unii Europejskiej(m.in. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).