Flamenco i dieta śródziemnomorska na liście Dziedzictwa Ludzkości!

Lista Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa istnieje od 2001 i ma na celu ochronę oraz propagowanie wiedzy na temat niematerialnego dziedzictwa ludzkości, w tym przekazywanych ustnie zwyczajów, kultury, tradycji, a także wiedzy o przyrodzie i wszechświecie. W tym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Nauki, Oświaty i Kultury wybierała spośród 47 nominowanych propozycji, z których 5 zostało zaprezentowanych przez Hiszpanię.   

Zgłoszenie diety śródziemnomorskiej było projektem międzynarodowym- wspólnie zaproponowanym przez Hiszpanię, Grecję, Włochy i Maroko, czyli kraje basenu Morza Śródziemnego, w których narodził się ten rodzaj kuchni. Dieta śródziemnomorska uważana jest za jeden z najlepszych sposobów odżywiania, a narody, które ją stosują, cieszą się zdrowiem i żyją dłużej niż reszta mieszkańców Europy. Kuchnia ta opiera się przede wszystkim na warzywach, rybach oraz owocach morza. Poza tym jej nieodłącznym elementem jest oliwa z oliwek, zawierająca korzystne dla naszego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe.  

Sztuka flamenco, która ma swoje korzenie w Andaluzji, została zgłoszona na listę w 2005 roku, ale nie została wtedy zaakceptowana przez UNESCO. W tym roku jednak 24 przedstawicieli Organizacji jednogłośnie uznało flamenco za część niematerialnego światowego dziedzictwa. Zwrócono uwagę na popularność, jaką cieszy się nie tylko w samej Hiszpanii, ale także na całym świecie, głównie w Ameryce Południowej oraz Azji.

Oprócz flamenco i diety śródziemnomorskiej jako hiszpańskie zwyczaje na liście znalazły się również Castells- „wieże z ludzi” ustawiane podczas festiwali w Katalonii oraz Pieśń Sybilli, wykonywana od czasów Średniowiecza w kościołach na Majorce w Wigilię.