Hiszpańscy producenci warzyw i owoców w Polsce

W celu uzyskania większej liczby informacji dotyczących spotkań prosimy kontaktować się z organizatorem imprezy, Agencją Promocji Regionu Andaluzji Extenda, pisząc na adres pl.d@extenda.es lub dzwoniąc pod nr tel. +48 22 438 88 28.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą poszczególnych spółek (katalogi do pobrania poniżej):

1. Agricultura Extraterrestre (brzoskwinie zwyczajne i paraguayo, nektarynki, pomarańcze),

2. Cuna de Platero (truskawki, maliny, jagody, jeżyny, brzoskwinie),

3. Unica Group (melony, arbuzy, bakłażany, ogórki, cukinie, papryki, fasolki, pomidory, szparagi, karczochy, kalafiory)

4. Agrolinamar (pomidory / ogórki / papryki fasolki).

Andaluzja to region Hiszpanii przodujący w eksporcie produktów rolno-spożywczych. W pierwszej połowiebieżącego roku osiągnęła nadwyżkę w handlu tego typu dobrami w wysokości blisko 2,5 mld euro. Dzięki temu prawie 2 z każdych 4 euro dodatniego bilansu handlowego całej Hiszpanii pochodzi z tej południowej wspólnoty autonomicznej.

Do najczęściej eksportowanych z Andaluzji artykułów rolno-spożywczych należą kolejno: pomidory, truskawki, papryki, ogórki, cukinie, melony oraz arbuzy.

Polska jest dziewiątym największym odbiorcą andaluzyjskich towarów z sektora rolno-spożywczego. Pod tym względem wyprzedzają nas m. in. Niemcy, Francja, Wlk. Brytania, Włochy, Holandia i Portugalia. W pierwszym półroczu 2013 r. nasz import produktów rolnych z tego regionu wzrósł o 20,6% w stosunku do identycznego okresu poprzedniego roku.