HiszpanskiwAndaluzji.pl partnerem Dni Hiszpańskich w Białymstoku

W piątek, podczas drugiego dnia festiwalu, w kinie Forum obędzie się prezentacja projektu HiszpanskiwAndaluzji.pl. Spotkanie otworzy o godzinie 18:00 wernisaż wystawy „Semana Santa” Anny Marchlik, autorki bloga nagrodzonego przez czytelników fly4free.pl tytułem Podróżniczego Bloga Roku 2010, która od pięciu lat mieszka w Sewilli. Wystawie fotografii towarzyszył będzie pokaz filmowy z Sewilli o tej samej tematyce, ukazujący miejsca, ludzi i zdarzenia związane z hucznymi obchodami święta Semana Santa, czyli hiszpańskiego Wielkiego Tygodnia. Po projekcji nastąpi prezentacja projektu HiszpanskiwAndaluzji.pl, którą poprowadzi Maciej Grabowski, Dyrektor Agencji Promocji Regionu Andaluzji w Polsce.

Projekt HiszpanskiwAndaluzji.pl jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie językiem hiszpańskim wśród Polaków. To właśnie w Polsce jest najwięcej w Europie liceów dwujęzycznych z wykładowym językiem hiszpańskim, a placówka Instytutu Cervantesa w Warszawie, promująca język i kulturę Hiszpanii, jest jedną z największych na świecie. Hiszpania jest także najczęściej wybieranym przez polskich studentów krajem w programie wymiany Erasmus. Z kolei prognozy Instytutu Cervantesa zapowiadają, że w 2030 roku 7,5% populacji świata będzie hiszpańskojęzyczna, a w roku 2050 hiszpańskim będzie się posługiwać niemal 30% ludzi. Już w tej chwili hiszpański jest językiem urzędowym i obowiązującym w 21 krajach, których ludność stanowi około pół miliarda. W 2011r. hiszpańskiego uczyło się 14 mln osób na całym świecie, co plasuje go na 4 miejscu wśród najchętniej wybieranych języków obcych, po angielskim, francuskim i niemieckim.

Prezentacja projektu w kinie Forum będzie zatem niepowtarzalną okazją do poznania możliwości projektu, oferującego bezpłatnie wszystkim użytkownikom Internetu dostęp do najważniejszych informacji na temat Andaluzji oraz udostępniającego narzędzia do samodzielnego nawiązania kontaktu ze szkołami w regionie. Oferta andaluzyjskich szkół języka hiszpańskiego znacznie wykracza poza tradycyjne formy nauczania i obejmuje całą gamę kursów językowych osadzonych w szerszym kontekście: m.in. muzyki i tańca flamenco, warsztatów kulinarnych czy kursów różnego rodzaju sportów letnich i zimowych.

Projekt HiszpanskiwAndaluzji.pl skierowany jest do każdego, kto chciałby wyjechać do Hiszpanii, aby uczyć się języka, poznawać tamtejszą kulturę i przy okazji realizować swoje pasje i zainteresowania. Mogą z niego korzystać ludzie młodzi i starsi, rodziny i grupy przyjaciół, studenci i absolwenci, czyli wszyscy, którzy szukają atrakcyjnego miejsca do spędzenia wakacji, z niezawodną pogodą, barwną kulturą, aromatyczną kuchnią i mnóstwem pomysłów na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Projekt wpisuję się idealnie w ideę festiwalu Dni Hiszpańskich w Białymstoku, dlatego mam nadzieję, że wspólnie z Fundacją Gran Via przyczynimy się do popularyzacji języka i kultury Hiszpanii wśród mieszkańców Białegostoku – tłumaczy pan Maciej Grabowski, Dyrektor Agencji Promocji Regionu Andaluzji.

Jak wynika z danych Departamentu Turystyki Hiszpanii, niemal 60% Polaków indywidualnie organizuje swoje wyjazdy na Półwysep Iberyjski, a pojęcie turystyki językowej (po hiszpańsku: „turismo idiomático”) stało się ostatnio bardzo popularne. Dane Departamentu Turystyki Hiszpanii pokazują, że od 2000 do 2007 roku liczba turystów, którzy pojechali do ojczyzny flamenco, aby nauczyć się języka, wzrosła o niemal 140%. Polacy nie są wyjątkiem, coraz chętniej i śmielej organizują wyjazdy za granicę, by podszkolić język.

Tego typu wyjazdy są niezastąpioną formą nauki języka obcego. Każdy język stanowi część kultury, dlatego pobyt w Hiszpanii, poznawanie ludzi, dla których hiszpański jest językiem ojczystym, ich zwyczajów, tradycji czy kuchni jest niezapomnianym przeżyciem, które przekłada się na wymierne skutki edukacyjne. Esencja wyjazdów językowych do Hiszpanii to używanie języka w warunkach naturalnych, ale też do komunikacji między ludźmi różnych narodów. Wyjazdy językowe to sposób nabywania kompetencji językowych, ale też komunikacyjnych i międzykulturowych, tak ważnych w dzisiejszym świecie. Co ważniejsze, wyjazdy językowe procentują po powrocie do kraju. Udostępniając użytkownikom naszą stronę ze wszystkimi możliwymi informacjami na temat turystyki językowej nie tylko ułatwiamy organizację wyjazdów do Andaluzji, ale również wspieramy lektorów i nauczycieli języka hiszpańskiego
w ich codziennej pracy – puentuje Dyrektor Maciej Grabowski.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z Dni Hiszpańskich 2011!

Magdalena Walerysiak Aktualności