Rekordowe dane eksportu cytrusów z Andaluzji

Andaluzja to jeden z najważniejszych producentów cytrusów w Hiszpanii. Sprzyjające warunki atmosferyczne umożliwiły w ubiegłym roku wzrost produkcji do ok. 2 mln ton, czyli o 12,3% więcej niż w kampanii 2015/2016.

Nasz region, z około 31% udziałem w całkowitej produkcji cytrusów w Hiszpanii, zajmuje w rankingu drugie miejsce w kraju, tuż za Wspólnotą Walencji.

Wśród prowincji andaluzyjskich najwięcej cytrusów wyprodukowano w Sewilli (39%), Huelvie (26%), Kordobie (13%) i Almerii (10%).

Tymczasem, w pierwszym kwartale br. eksport cytrusów z Andaluzji zanotował rekordowy wzrost (+34%) i osiągnął wartość 149 mln euro. Jest to wyjątkowy wynik na tle całej Hiszpanii, która średnio sprzedała mniej cytrusów niż w 2016 r. (-4,2%).

Po Walencji i Murcji, Andaluzja jest trzecim regionem pod względem eksportu tych owoców, z  10,8% udziałem w krajowej sprzedaży zagranicznej. Pod względem geograficznym, Andaluzja najwięcej cytrusów wyeksportowała w tym roku z Prowincji Sewilla (31%), Huelva (21%) i Malaga (19,1%).

W pierwszym kwartale br. najwięcej sprzedano pomarańczy (63%), cytryn, limonek oraz klementynek.

Głównymi odbiorcami andaluzyjskich cytrusów są Niemcy, następnie Francja i Holandia. Polska w tym zestawieniu znajduje się na miejscu ósmym.

W roku 2016 andaluzyjski sektor rolno-spożywczy łącznie wyeksportował towary za rekordową kwotę 10 mld euro, tj. o 12,9% więcej niż w 2015 r.

Źródło: Diario de Almería, 18/07/2017


Wszystkich zainteresowanych bezpośrednim kontaktem z eksporterami andaluzyjskich cytrusów, bądź innych świeżych owoców i warzyw, zapraszamy do kontaktu z naszym warszawskim biurem pod nr tel. +48 22 115 40 57 lub mailowo: extenda@extenda.pl 

Biuro Extenda jest oficjalnym przedstawicielem hiszpańskiego Regionu Andaluzji w Polsce, a jako instytucja publiczna nie jesteśmy pośrednikiem handlowym, a jedynie ułatwiamy kontakty firmom z naszego regionu. Współpraca z nami nie wiąże się dla polskich partnerów z żadnymi kosztami czy prowizjami. Więcej informacji: https://extenda.pl/aktualnosci/misje-handlowe-firm-andaluzyjskich/