Meble i artykuły dekoracyjne

Tekstylia do wyposażenia wnętrz

Wyroby rzemieślnicze

  

Meble i artykuły dekoracyjne 

Sektor mebli i artykułów dekoracyjnych to jeden z najważniejszych sektorów dóbr konsumpcyjnych w Andaluzji. Andaluzja znajduje się bowiem na pierwszym miejscu w Hiszpanii pod względem liczby producentów mebli oraz na trzecim pod względem eksportu. W regionie działa ok. 5000 producentów mebli. Są oni skupieni są przede wszystkim w czterech regionach: Kordowa (34%), Sewilla (19%), Malaga (13%) oraz Jaen (12%).

Meble z Andaluzji są cenione za granicą przede wszystkim z powodu korzystnej relacji między ceną a jakością, a także dużej elastyczności producentów, która pozwala tworzyć produkty „na miarę”, zgodnie z oczekiwaniami klienta. W ofercie andaluzyjskich producentów znajdą Państwo meble do jadalni, salonu, sypialni, meble łazienkowe, dziecięce i młodzieżowe, a także bogatą ofertę mebli biurowych. Najwięcej producentów zajmuje się meblami drewnianymi, używając do tego surowców z Andaluzji oraz pobliskich regionów. Rodzaj drewna różni się w zależności od prowincji- każdy andaluzyjski region wyspecjalizował się w produkcji określonego typu drewna. Kordowa na przykład słynie z mebli sosnowych, Kadyks z mahoniowych, w prowincji Jaen natomiast produkuje się głównie meble z aglomeratu. Wykorzystuje się również nowe gatunki drzew, takie jak jodła. 

Produkcja mebli w Andaluzji skupia się przede wszystkim na zaspokojeniu popytu na rynkach lokalnych, jednak aktualnie można zaobserwować coraz większą obecność firm andaluzyjskich za granicą. W 2007 roku eksport mebli w tym regionie stanowił prawie 7% eksportu narodowego, dzięki czemu Andaluzja znalazła się na czwartym miejscu w Hiszpanii pod względem wielkości eksportu, tuż za Katalonią, Walencją oraz Madrytem. W 2009 wartość mebli eksportowanych z Andaluzji wzrosła o 86 milionów euro. Najważniejszymi krajami zbytu są obecnie Francja (37%), Portugalia, Wielka Brytania, Niemcy i Włochy. Warto zaznaczyć, że coraz więcej firm andaluzyjskich z sektora mebli wchodzi również na rynek Polski. W 2007 roku odnotowano 28% wzrostu eksportu do naszego kraju.

Co roku w Sewilli odbywają się targi mebli „Mobiliaria”. Ostatnia, 23. edycja miała miejsce w dniach 10-13 marca.
 

Tekstylia do wyposażenia wnętrz

Oprócz sektora mebli, w Andaluzji jest również coraz więcej firm zajmujących się produkcją tekstyliów do wyposażenia wnętrz. Obecnie na rynku jest ich około 170. Niektóre z nich są od dawna obecne na rynku międzynarodowym oraz posiadają bogate doświadczenie w eksportowaniu swoich wyrobów. Oferta obejmuje produkty wszelkiego rodzaju, idealne do każdego typu wnętrza. Ważną ich część stanowią wyroby rękodzielnicze, jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów. W latach 2003-2006 produkcja tekstyliów ręcznie produkowanych wzrosła o 57,8%. Sektor tekstylny rozwija się przede wszystkim w prowincji Sewilla, Malaga oraz Kordowa. Większość, bo prawie 94% przedsiębiorstw to małe, rodzinne firmy, zatrudniające mniej niż 20 pracowników.

Wyroby rzemieślnicze

Sektor wyrobów rękodzielniczych w Andaluzji ma długą i bogatą tradycję. Szeroka oferta andaluzyjskich zakładów rękodzielniczych obejmuje wiele różnorodnych produktów, takich jak:

  • Drewniane meble i inne przedmioty codziennego użytku
  • Ceramika
  • Wyroby z marmuru
  • Wyroby z kamienia, metalu lub szkła
  • Biżuteria
  • Tkaniny
  • Instrumenty muzyczne (głównie instrumenty strunowe, dęte oraz małe perkusyjne, np. kastaniety)
  • Wyroby skórzane

Właściwie każdy region, każde miasto andaluzyjskie ma do zaoferowania tradycyjne wyroby rzemieślnicze: słynna jest ceramika z Falajauza, dywany i tkaniny z Alpujarry czy też wyroby skórzane z Kadyksu. W Mojacár odnajdziemy natomiast ręcznie wykonaną biżuterię, Kordowa zaś słynie na całym świecie z przepięknej biżuterii. Przeważnie małe zakłady rzemieślnicze rozsiane po całej Andaluzji wyspecjalizowały się w określonym produkcie, dochodząc do perfekcji. Niektóre z tych wyrobów niegdyś używane były w codziennym życiu, a obecnie są ozdobami, większość jednak zachowało swoją funkcjonalność do dzisiaj.

Artesanía, czyli wyroby rękodzielnicze z Andaluzji, to niewątpliwie wizytówka całej Hiszpanii. Odznaczają się wysoką jakością, różnorodnością oraz niepowtarzalnością. Wielu kupujących zwraca także uwagę na dużą kreatywność andaluzyjskich rzemieślników. O dużej atrakcyjności andaluzyjskich wyrobów świadczy przede wszystkim rosnąca popularność wśród turystów a także mieszkańców regionu.

W Andaluzji znajduje się ponad 2500 zakładów zajmujących się rękodziełem, co stanowi 16% wszystkich hiszpańskich zakładów rzemieślniczych, a ich produkcja to ok. 25% produkcji narodowej. Sektor ten cały czas dynamicznie się rozwija- w latach 2003-2006 produkcja w Andaluzji wzrosła o 14%. Prowincją o największej liczbie eksportowanych produktów rękodzielniczych jest Kadyks, natomiast głównymi rynkami zbytu są Francja, Wielka Brytania oraz Szwajcaria. W ostatnich latach obserwuje się wzrost eksportu do krajów takich jak Kuwejt, Meksyk oraz Japonia.

Więcej informacji na temat wyrobów rękodzielniczych z poszczególnych regionów Andaluzji, wraz z opisem oraz zdjęciami produktów znajdą Państwo w przewodniku dostępnym pod adresem http://www.juntadeandalucia.es/turismocomercioydeporte/publicaciones/3587.pdf