Materiały budowlane

Kamień naturalny

Materiały budowlane

 

Andaluzja jest drugim największym regionem w Hiszpanii produkującym materiały budowlane, sama Hiszpania zaś znajduje się w ścisłej czołówce państw europejskich w tym sektorze. Oferta andaluzyjskich firm obejmuje tak różnorodne produkty jak: cement, beton, granit, marmur, cegły, grys, drewno, gips, izolatory, a także zaprawy oraz produkty z PVC i z aluminium. 

W Andaluzji działa ponad 450 firm z sektora materiałów budowlanych, z których większość skupiona jest w prowincjach Jaen, Grenada, Sewilla i Kordowa. Około 190 przedsiębiorstw zajmuje się ceramiką budowlaną (cegły, elementy dekoracyjne, dachy), generując obroty w wysokości 343 milionów euro rocznie oraz tworząc ok. 5300 miejsc pracy. Produkcja ceramiki w regionie wynosi ok. 5 milionów ton rocznie, czyli ok. 16% produkcji krajowej, co stawia Andaluzję na drugim miejscu w Hiszpanii pod względem wielkości produkcji materiałów ceramicznych.

Produkcja cementu i betonu wynosi odpowiednio 5 i 9 ton, co stanowi 20% produkcji tych materiałów w całej Hiszpanii i świadczy o tym, jak ważny i rozwinięty jest to sektor. Andaluzyjskie firmy stawiają sobie jako wyzwanie połączenie wdrażania innowacyjnych technologii przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

Wprowadzanie nowych technologii oraz optymizacja procesów produkcyjnych w celu zaoszczędzenia energii oraz ochrony środowiska naturalnego sprawiają, że Andaluzja wyprzedza inne kraje pod względem innowacyjności. W Jaen zostało założone Centrum Technologiczne Ceramiki Andaluzji, zarządzane przez Fundację Innovarcilla. Jego celem jest wspomaganie działań prowadzących do innowacyjności, poprawy jakości oraz zwiększenia konkurencyjności tego sektora. Oprócz tego w Kordowie znajduje się centrum technologiczne drewna, równie istotnego dla gospodarki Andaluzji materiału.

 

Kamień naturalny

Pobierz Prezentację andaluzyjskiego sektora kamieniarskiego klikając tutaj.

Andaluzyjskie firmy zajmujące się produkcją i obróbką kamienia naturalnego zdecydowanie wyróżniają się na międzynarodowym rynku, a trzeba zaznaczyć, że jest to rynek niezwykle konkurencyjny. Andaluzja jest jednym z większych hiszpańskich zagłębi, w których wydobywa się kamień surowy, taki jak:

  • Granit- skała od stuleci stosowana w budownictwie jako element dekoracyjny oraz konstrukcyjny. Charakteryzuje się trwałością oraz zdolnościami izolacyjnymi, poza tym granit jest ceniony ze względu na estetyczny wygląd. Wykorzystywany jest zarówno w architekturze tradycyjnej, jak i bardziej niekonwencjonalnych projektach, nadając wnętrzom przytulny charakter.
  • Marmur-od starożytności używany w rzeźbie oraz architekturze jako materiał budowlany, a także dekoracyjny ze względu na różnorodność form i kolorów. Hiszpania jest drugim światowym producentem marmuru, którego większość jest wydobywana w andaluzyjskiej prowincji Almeria (Macael), największym krajowym zagłębiu marmuru. Rocznie w Andaluzji produkuje się ok. 2 miliony ton tego kamienia. Warto dodać, że marmur z Andaluzji występuje w różnych rodzajach i kolorach: biały, żółty, czerwony, szary, oliwkowy…
  • Łupek ilasty-drobnoziarnista skała osadowa, najczęściej ma charakterystyczną czarną barwę, ale może również występować w innych kolorach, w zależności od domieszek. Wykorzystywana w produkcji lekkich bloków budowlanych, dachów oraz nawierzchni drogowych.

Z sektorem związane są również firmy produkujące maszyny i narzędzia do obróbki kamienia, a także środki do konserwacji kamienia, czyli tzw. chemia kamieniarska. Poza tym w Andaluzji działa Andaluzyjskie Centrum Technologiczne Kamienia (CTAP- Centro Tecnológico Andaluz de la Piedra), z siedzibą w prowincji Almeria. Jego celem jest promowanie oraz technologiczne wspieranie firm z sektora kamienia naturalnego.

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą andaluzyjskich firm z sektora materiałów budowlanych, prosimy o kontakt z naszym biurem w Warszawie.