Andaluzja to najbardziej na południe wysunięty region Hiszpanii, w którym tradycja uprawy ziemi jest bardzo długa. Klimat śródziemnomorski, różnorodność terenu, zasobów naturalnych oraz kulturalnych, rozwój wędkarstwa oraz turystyki wiejskiej, a także wysoka jakość produktów rolniczych to czynniki, które sprawiły, że w Andaluzji ponad 3,5 miliona osób żyje na terenach wiejskich.

Trzeba poza tym zaznaczyć, że na tym stosunkowo niewielkim obszarze występuje dosyć wiele różnych mikroklimatów, co sprawia, że w Andauzji rozwinęły się doskonałe warunki do uprawy różnorodnych odmian warzyw i owoców. W sumie ponad 45% całego terytorium Andaluzji to tereny uprawne.

W związku z bardzo dobrze rozwiniętym rolnictwem, w Andaluzji powstało również wiele firm zajmujących się produkcją środków oraz przemysłem pomocniczym dla tego sektora. Andaluzyjska oferta jest bardzo bogata i obejmuje głównie następujące dziedziny:

  • Produkcja środków chemicznych
  • Szklarnie i cieplarnie
  • Systemy nawadniania
  • Produkcja maszyn rolniczych
  • Produkcja opakowań
  • Usługi

Wśród zakładów środków chemicznych największą część stanowią producenci nawozów
i pestycydów
. Warto jednak zaznaczyć, że z powodu coraz większej liczby gospodarstw
ekologicznych, zainteresowanie produkcją pestycydów stopniowo maleje. Odnośnie nawozów, w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania andaluzyjskimi firmami z tej branży. Głównymi rynkami zbytu są Włochy, Portugalia, Niemcy, Francja oraz Wielka Brytania. 

W Andaluzji rozwinęły się również przedsiębiorstwa, których usługi obejmują projektowanie, produkcję oraz/ lub instalację szklarni oraz cieplarni. Większość z nich skupiona jest w Almerii.
Szklarnie wyprodukowane przez andaluzyjskie firmy są konkurencyjne, gdyż charakteryzują się prostym systemem technologicznym, wysoką jakością oraz przystępną ceną w porównaniu z innymi państwami. Poza tym zróżnicowana oferta firm z Andaluzji sprawia, że ich produkty są coraz częściej eksportowane
i rozpoznawalne poza granicami Hiszpanii.

Poza tym, w tym południowym regionie Hiszpanii systemy nawadniania stanowią jedną
z najważniejszych branż należących do rolnictwa. Oprócz tradycyjnych systemów irygacyjnych, stosuje się również specjalne systemy z dodatkami odżywczymi oraz nawozami dodawanymi do wody. Sektor ten nadal dynamicznie się rozwija. Jest rozwiązane z tym, że systemy irygacyjne są niezbędne przy użyciu szklarni, a na te cały czas jest zapotrzebowanie.

Kolejnym podsektorem, na który warto zwrócić uwagę, jest rynek usług dla rolnictwa. W tej kategorii znajdziemy zarówno firmy oferujące tradycyjne usługi, związane z doradztwem lub inżynierią, jak i te bardziej nowatorskie, w zakresie logistyki lub oprogramowania. Pod tym względem Andaluzja wyprzedza inne regiony Hiszpanii, które nie mają tak dużego doświadczenia w rolnictwie. Z tego powodu często andaluzyjscy rolnicy zatrudniani są w charakterze ekspertów lub indywidualnych doradców. Ich wiedza i doświadczenie cenione są na całym świecie.

Oprócz szklarni i cieplarni gros przedsiębiorstw andaluzyjskich zajmuje się produkcją maszyn
i urządzeń rolniczych
.
Ich oferta jest bardzo różnorodna- począwszy od urządzeń przeznaczonych do szklarni aż po te używane przy uprawach tradycyjnych, a także przy hodowli zwierząt. Innym produktem fabrykowanym w Andaluzji są wszelkiego rodzaju opakowania oraz pudła (plastikowe, kartonowe oraz drewniane).

Oprócz wysokiej jakości usług, firmy andaluzyjskie charakteryzują się dostosowywaniem się do potrzeb klienta oraz bogatym doświadczeniem w zakresie środków produkcji dla rolnictwa.

Jeśli są Państwo zainteresowani nawiązaniem współpracy z andaluzyjskimi firmami, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym biurem w Warszawie.

Zapraszamy również do odwiedzenia portalu branżowego, poświęconego andaluzyjskiemu sektorowi środków produkcji dla rolnictwa: https://extendaplus.es/agritechandalucia/