Położenie geograficzne sprawia, że przemysł stoczniowy to jedna z najważniejszych i najstarszych gałęzi gospodarki Andaluzji, regionu położonego nad Morzem Śródziemnym oraz Oceanem Atlantyckim, z wybrzeżem o długości ponad 1100 km. Ma on znaczenie strategiczne nie tylko dla Hiszpanii, ale również dla całej Europy, jako że istotna część wymiany towarów odbywa się drogą morską.

Przemysł okrętowy koncentruje się w trzech prowincjach: Sewilli, Huelvie oraz Kadyksie i obejmuje zarówno stocznie prywatne, jak i państwowe, a także wszelkie przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe kooperujące ze stoczniami. W sumie w Andaluzji jest 8 stoczni, z czego połowa jest w rękach prywatnych.
Przemysł okrętowy w Andaluzji ma długą tradycję, a dzięki zaletom takim jak położenie geograficzne, dobrze wykwalifikowany personel oraz wprowadzanie innowacyjnych technologii stanowi silną konkurencję dla przemysłu krajów azjatyckich, głównie Japonii oraz Korei Południowej.

Jeśli są Państwo zainteresowani nawiązaniem współpracy z andaluzyjskimi firmami z przemysłu stoczniowego, zapraszamy do kontaktu z biurem Extenda w Warszawie.