Turystyka kulturalna

Andaluzja to region, który ma do zaoferowania turystom wszystkie możliwe atrakcje: najlepsze plaże w Europie, gorący i słoneczny klimat, nowoczesną infrastrukturę, przepięknie położone gospodarstwa agroturystyczne, obiekty sportowe oraz bogaty wachlarz wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.
Jednak to, co najbardziej wyróżnia Andaluzję spośród innych miejsc, to jej zróżnicowana oferta turystyki kulturalnej – owoc milionów lat historii oraz pozostałość po wszystkich ludach, które zamieszkiwały ten region – Fenicjanach, Grekach, Rzymianach i Arabach. Dlatego właśnie Andaluzja nazywana jest mozaiką kultur oraz uważana za jeden z najstarszych i najciekawszych regionów Europy. Oprócz antycznych i nowoczesnych zabytków, turystów z całego świata przyciągają takie elementy kultury andaluzyjskiej jak: flamenco, korrida, kuchnia, rękodzieło czy też tradycyjne ludowe święta, obchodzone z wielkim rozmachem.


Plaża i słońce

W Andaluzji słońce świeci aż przez 3000 godzin rocznie. Rozciągające się na 812 kilometry andaluzyjskie wybrzeże, podzielone pomiędzy Morze Śródziemne oraz Ocean Atlantycki, to nie tylko przepełnione ludźmi plaże, ale także urocze nieodkryte zakątki, niesamowite wydmy, ogromne skarpy oraz zatoczki idealne do nurkowania i poznawania podwodnego życia. 

Wybrzeże Andaluzji dzieli się na:

  • Costa de Almería (Wybrzeże Almerii)

Costa de Almeria to prawie 190 km plaż, zatoczek, skarp oraz wydm. Tereny te są idealne dla uprawiania naturyzmu oraz wszelkich sportów wodnych, zwłaszcza nurkowania oraz podwodnego łowienia ryb. Oprócz tego Almeria to jeden z najbardziej produktywnych regionów w Europie.

  • Costa Tropical (Tropikalne Wybrzeże)

Niecałe dwie godziny drogi od Grenady położone jest Wybrzeże Tropikalne. Turystów przyciąga tutaj przede wszystkim przejrzysta woda morska, złocisty piasek oraz gwarancja dobrej pogody-średnia roczna temperatura w tym regionie wynosi 20˚C. Głównymi ośrodkami turystycznymi są Almuñécar, Motril i Salobreña.

  • Costa del Sol (Wybrzeże Słońca)

Costa del Sol to jedno z ulubionych miejsc spędzania urlopu w Europie – to właśnie tutaj znajdują się Malaga, Marbella, Nerja, czy Benalmadena. Nic dziwnego, skoro wybrzeże to ma za zaoferowania cały wachlarz atrakcji: zarówno ogromne plaże, jak i schowane dziewicze zakątki, przyjazny klimat oraz warunki do uprawiania wielu sportów, intensywne miejskie życie nocne ale także ludowe święta oraz urocze białe wioski. Turyści z całego świata przyjeżdżają tu, aby obchodzić Wielkanoc lub obejrzeć korridę, czyli rytualną walkę z bykiem. Natomiast miłośników dobrego smaku przyciąga wyśmienite regionalne wino oraz tradycyjne śródziemnomorskie specjały.

  • Costa de la Luz (Wybrzeże Światła)

Costa de la Luz obejmuje wybrzeże atlantyckie od ujścia rzeki Gwadiany aż po ujście rzeki Gwadalkiwir. Plaże tego wybrzeża charakteryzują się najbardziej złocistym i delikatnym piaskiem z całego półwyspu oraz zielonymi lasami iglastymi położonymi nieraz niemal przy samym oceanie. Wielu turystów odwiedza również Taryfę, miejsce gdzie Morze Śródziemne spotyka się z Oceanem Atlantyckim oraz jednocześnie najdalej wysunięte na południe miejsce Europy.


Narciarstwo

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Andaluzji można również jeździć na nartach!

Sierra Nevada to drugi najwyższy masyw górski w Europie (zaraz po Alpach), zlokalizowany zaledwie 27 km od Granady. Jego najwyższy szczyt, Mulhacén, osiąga 3.482 metrów. W 1986 r. Sierra Nevada została ogłoszona przez UNESCO Rezerwatem Biosfery, a 13 lat później jej część zyskała status Parku Narodowego. Poza niewątpliwymi walorami przyrodniczymi, Sierra znana jest przede wszystkim z szerokich i świetnie oznaczonych stoków narciarskich, na których odnajdą się osoby na wszystkich poziomach zaawansowania.

Więcej informacji: http://sierranevada.es/


Turystyka wiejska

Coraz więcej osób odwiedza Andaluzję w poszukiwaniu kontaktu z naturą, spotkania z wiejskim życiem, ludowymi tradycjami i obyczajami. Oferta turystyki wiejskiej w tym regionie jest bardzo bogata i urozmaicona, począwszy od jednodniowych wycieczek aż po wyjazdy długoterminowe, od gospodarstw agroturystycznych aż po luksusowe hotele dla wymagających gości. Pobyt urozmaica oferta sportowo-rozrywkowa: wspinaczka, jazda konna, łowienie ryb, spacery – jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz tego powodem, dla którego turyści tak chętnie wracają do Andaluzji są jej mieszkańcy. Gościnność, serdeczność oraz otwartość to ich główne cechy, dzięki nim każdy odwiedzający będzie czuł się jak u siebie.

Andaluzyjska przyroda jest w dużej mierze nieskalana obecnością człowieka. Znajduje się tam 85 terenów chronionych, dwa parki narodowe oraz 22 rezerwaty, zajmujące łącznie 20% regionu –wszystko to stawia Andaluzję na pierwszym miejscu pod względem wielkości terenów chronionych na Półwyspie Iberyjskim.


Kraina winem i oliwą płynąca

Enoturystyka, czyli podróżowanie szlakiem miejsc związanych z produkcją wina, to bardzo ważna gałąź andaluzyjskiej turystyki. Region ten bowiem może się poszczycić aż sześcioma Świadectwami Pochodzenia (Denominación de Origen), wśród których znajduje się słynna Brandy de Jerez, a także winami stołowymi oraz regionalnymi wytwarzanymi na ponad 30 obszarach produkcji.

Najsłynniejszym szlakiem winnym Andaluzji jest Szlak Wina i Brandy z Marco de Jerez, składający się z dziewięciu okręgów tworzących razem Marco de Jerez: Chiclana, Chipiona, El Puerto de Santa María, Lebrija, Jerez, Puerto Real, Rota, Sanlúcar de Barrameda y Trebujena, oferuje zwiedzanie słynnych winnic, umiejscowionych wśród przepięknych i różnorodnych pejzaży, które zawdzięcza bliskości Oceanu Atlantyckiego. Na terenie obejmującym ponad 10,300 hektarów uprawia się winorośl, z której później powstaje słynne Jerez, Moscatel czy Pedro Ximenez. Więcej informacji o gatunkach andaluzyjskich win mogą Państwo znaleźć tutaj.

Jednak nie tylko na koneserów wina w Andaluzji czeka uczta dla zmysłów. Gaje oliwne, będące jednym z największych skarbów hiszpańskiego dziedzictwa, dostarczają prawdziwie zmysłowych doznań, zarówno pod względem smaku, jak i aromatu oraz dotyku. Interesującą opcją spędzenia czasu jest zatem wybranie się w regiony miast Baena oraz Priego de Córdoba, aby zobaczyć, jak wygląda proces wytłaczania oliwy, którego tradycja w Andaluzji liczy całe wieki. To również doskonała okazja do degustacji regionalnej kuchni w otoczeniu pięknych krajobrazów, a jednocześnie do poznania kultury i historii okolicy.


Turystyka językowa

Wiele osób postanawia połączyć przyjemne z pożytecznym i wybiera Andaluzję jako miejsce do nauki języka hiszpańskiego. Bogata oferta szkół językowych sprawia, że każdy może wybrać kurs według swoich potrzeb, jednocześnie ciesząc się pięknymi plażami, regionalną kuchnią oraz poznając kulturę i historię Andaluzji.
W sumie w Andaluzji znajduje się ponad 60 szkół językowych, skupionych przede wszystkim w Maladze, Kadyksie, Grenadzie oraz Sewilli. Ich oferta obejmuje zarówno naukę od podstaw, jak i kursy doszkalające oraz specjalistyczne (język biznesowy, turystyczny, hiszpański dla nauczycieli). Po zajęciach na uczestników kursów czeka całe mnóstwo zajęć dodatkowych i warsztatów- sportowych, tanecznych, kulturalnych, a także imprezy i wycieczki.
Aby dowiedzieć się więcej o nauce hiszpańskiego w Andaluzji, należy kliknąć tutaj.